همه چیز در یک وبلاگ
 
قالب وبلاگ
پيوندهای روزانه

اصولا به هر سی پی یویی که دو هسته داشته باشد، Dual Core گفته میشه. اما Core2Duo یک برند تجاری مربوط به شرکت اینتل هست. سی پی یوهای Core2Due هم Dual Core هستند - یعنی دو هسته دارند. این دو با هم قابل مقایسه نیستند، مثل این هست که بپرسید فرق اتومبیل با بنز در چیه؟!

به طور ساده و خلاصه:budget-45nm-penryn-cpu

Dual Core : به هر پردازنده ای که دو هسته داشته باشه Dual Core می گن . این مفهوم کلی هست و کل Core 2 Duo و Athlon X2 و ... رو در بر می گیره .

Core 2 : اسم سری جدید پردازنده های اینتل هست ، این یک اسمه مثل Pentium و نشون دهنده چیز خاصی ( تعداد هسته ها یا ... ) نیست .


Core 2 Duo : به پردازنده های سری Core 2 که دو هسته ای باشند میگن Core 2 Duo . یعنی پردازنده های Dual Core از خانواده Core 2 

Core 2 Quad : به پردازنده های سری Core 2 که چهار هسته ای باشند گفته میشه Core 2 Quad

Core 2 Quadro : وجود خارجی نداره ! ؛ ابتدا یه حرفهایی بود که Core 2 های چهار هسته ای Core 2 Quadro نامگذاری بشن ولی اینطور نشد .

Core 2 Extreme : پردازنده های نسل Core 2 هستند که Multiplier اشون باز هست و برای OverClock ساخته شده اند. 

Core 2 Extreme ها هم مدلهای دو هسته ای دارند ( مثل X6800 ) و هم مدل های چهار هسته ای ( مثل QX6850 ) قیمتشون هم خیلی بالاتر از Core 2 Duo یا Core 2 Quad است.

تعداد هسته ها 4 تا و نوع سوكت LGA775

CORE 2 DUO تعداد هسته ها 2 تا ؛ براي شناسايي اول نامشون E داره و چند مدل داره سري 4 و سري 6 و سري 7 و سري 8 كه سري 7 و 8 ؛ 45 نانومتري و جايگزين سري 4 و 6 هستن و سوكتشون همه LGA775 

DUAL CORE نسل اول پردازنده هاي CORE هست و فركانس پائينتري رو نسبت به خانواده CORE 2 DUO داره و سوكتش LGA775

CORE 2 EXTREME اين خانواده داراي ضريب مولتي باز و براي اوركلاك هستند ؛ اين خانواده مدل های 2 و 4 هسته اي داره اگه اولش X اومده بود 2 هسته اي و اگر  QX  اومده بود 4 هسته اي هست نوع سوكت اينو نميدونم .

ATHLON X2  پردازنده هاي خانواده AMD هست سوكتش AM2 و تعداد هسته ها 2 مي باشد

PHENOM X4 يك 4 هسته اي هست و سوكتش AM2+ هست 

PHENOM X3 يك 3 هسته اي هست و سوكتش AM2+ در ضمن اين رده اول 4 هسته اي بوده و بخاطر برابر نشدن فركانس 1 هسته با 3 هسته ديگر 1 هسته غير فعال شده.

و مطلب آخر اینکه رجیسترهای عمومی CPU در سیستم های 64 بیتی طولی برابر 64 بیت دارند. در سیستم های برپایه معماری X86-64 طول رجیسترها 64 بیت شده، و آدرس دهی حافظه هم بصورت 64 بیتی انجام میشه، ولی دستورات CPU همچنان 32 بیتی هستند، و این باعث میشه که این CPUها بتونند راحت برنامه های 32 بیتی را هم اجرا کنند. برخی معماری ها مثل Itanium طول دستورات CPU را هم تغییر دادند، به همین دلیل بصورت عادی با برنامه های 32 بیتی سازگار نیستند.


موضوعات مرتبط: کامپیوتر و اینترنت
[ جمعه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 23:21 ] [ سجاد رنجبر ]
Ctrl+Alt+Delete ؛ عملی که روزانه همگی ما بارها انجام میدهیم تا خود را از دست مشکلات پیش آمده برای ویندوز خلاص کنیم. اما آیا تمامی توانایی Task Manager این است؟ Task Manager ابزار بسیار سودمندی است که اطلاعاتی درباره برنامه ها و فرایندهای اجرا شده بر روی سیستم و میزان مصرف منابع توسط این برنامه ها و فرایندها ارائه میدهد. از این ابزار بسیاری از مواقع برای عیب یابی سیستم استفاده میشود و این امکان را میدهد تا برنامه های را متوقف و یا اجرا کنیم. در این ترفند قصد داریم به معرفی بخش های مختلف این ابزار بپردازیم.

دو روشی که برای اجرای Task Manager بکار میرود به قرار زیر است:

1- Right-Click کردن بر روی یک قسمت خالی از Task Bar و انتخابTask Manager از این بخش.

 

2- فشردن سه کلید Ctrl+Shift+Esc (ابتدا Ctrl و Shift را نگاه دارید و سپس Esc را بزنید) و یا همان دستور معروف Ctrl+Alt+Del.

 

در همه سیستم ها بعد از اجرای Task Manager باید حداقل سه تب Applications ،Processes و Performance نمایش داده شوند.

تب Applications برنامه های اجرا شده بعد از ورود به سیستم را نمایش میدهد ؛ بسیاری از مواقع که برنامه ای در کار خود دچار مشکل میشود و قادر به پاسخگویی به فرامین شما نیست این پنجره شما را قادر میسازد برنامه را با انتخاب آن و زدن دکمه End Task متوقف کنید.

تب Processes کلیه فرایندهای اجرا شده را با ذکر کاربر، مقدار مصرف CPU و Memory نمایش میدهد و این قابلیت را داراست تا مقادیر دیگری را نیز نمایش دهد که از منوی View قابل تنظیم است ؛ شاید بسیار پیش آمده که بعد از نصب یک برنامه و درایور جدید متوجه میشوید که سرعت سیستم بصورت قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرده است. برای شناسایی مشکل اولین کاری که باید انجام داد مراجعه به این قسمت و اطمینان از این که هیچ فرایندی به غیر از System idle process به طور ثابت مقداری بالاتر از 80 درصد ندارد. اگر با چنین مساله ای برخورد کردید باید حتما آن فرایند بخصوص را خاتمه دهید و مطمئن شوید که بعد از راه اندازی مجدد سیستم آن فرایند بخصوص مجدداً اجرا نمیشود.

تب Performance بصورت شماتیک تغییرات سیستم را در استفاده از منابعی نظیر CPU و Memory نمایش میدهد.

 

برای استفاده از اطلاعات ارائه شده در این پنجره استفاده از اطلاعات زیر برای آشنایی با برخی گزینه ها لازم میباشد:

CPU Usage: درصد زمانی که پردازشگر مشغول به کار است (ثابت ماندن این مقدار در بالای 80 درصد نشاندهنده ضعف سخت افزار و یا مشکل نرم افزاری است و نیاز به تحقیق و جستجوی بیشتر جهت کشف منبع مشکل است).

 

CPU Usage History: یک نمای گرافیکی که میزان فعالیت پردازشگر را در طول زمان نشان میدهد.

 

PF Usage: مقدار مصرف Page File و یا همان حافظه مجازی بر روی دیسک را نمایش میدهد و اگر مقدار آن به انتها رسیده باشد بهتر است فضای بیشتری به آن اختصاص بدهیم.

 

PF Usage History: نموداری که تغییرات در مصرف Page File را نمایش میدهد و تغییرات زیاد این نمودار نشان دهنده نوعی ضعف یا مشکل در قسمتی از سیستم است.

 

Commit Charge: مقدار حافظه اختصاص داده شده به برنامه ها و سیستم عامل را نمایش میدهد.

 

Physical Memory: مقدار حافظه فیزیکی نصب شده بر روی سیستم ( RAM ) را نمایش میدهد.

 

Kernel Memory: مقدار حافظه اختصاص داده شده به هسته سیستم عامل (Kernel) و درایورهای موجود را نمایش میدهد.

مرور زمان و کار با این ابزار بسیار سودمند تعبیه شده در ویندوز شما را هر چه بیشتر با قابلیت های بسیار جالب آن در ردیابی و شناسایی مشکلات آشنا میسازد. بنابراین سعی کنید کمی بیشتر به آن توجه داشته باشید.

منبع:tarfandstan.com


موضوعات مرتبط: کامپیوتر و اینترنت
[ چهارشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 23:39 ] [ سجاد رنجبر ]
ترفند آهنین کردن فلش مموری بدون نرم افزار امروزه فلش مموری ها منبعی برای گسترش ویروس های رایانه ای شده اند و تولید ویروس های رایانه ای جدید سبب شده که آنتی ویروس ها نیز از پس محافظت از آن ها برنیایند. شما اگر فلش مموری دارید حتما' در جریان هستید که برنامه های خیلی زیادی برای محافظت از فلش مموری در برابر ویروسها وجود دارد که هر کدام مشکل خودشان را دارند ولی با وجود انها خیلی مایل نیستند که انها را در فلش خودشان نصب یا اجرا ککند و چون به انها اعتماد ندارند؟ برای رهایی از خطر آلوده شدن مموریتان به ویروس های autorun راهی بسیار ساده و بدون هیچ گونه نرم افزار خاصی وجود دارد!!! ما در اینجا یک ترفند ابداعی یا به زبان دیکه اکتشافی را اموزش میدیم که شما بدون هیچ برنامه ای از فلش مموری خود محافظت کنید و خیال خودنان از از ورود هر نوع ویروس به مموریتان را راحت کنید. این روش را جناب اقای مهندس سینا خالدی ابداع ( کشف) کرده و به صورت محدود کردن root مموری است. در این صورت امکان ورود ویروس های autorun به مموری از بین می رود. برای این منظور به صورت زیر عمل کنید: 1- ابتدا مموری را به حالت NTFS فرمت نمایید. (در صورتی که از ویندوز XP استفاده می کنید به صفحه ی داس رفته و دستور convert X: /fs:ntfs را تایپ نمایید. به جای X از نام درایو مموری استفاده کنید.) 2- به My computer > tools > view رفته و گزینه ی آخر (use simple…) را غیر فعال کنید. 3- به داخل فلش رفته و یک فولدر بسازید. 4- داخل محیط فلش و خارج از فولدر ساخته شده کلیک راست کرده و property > security > advanced > deny را بزنید. 5- حالا که تمام گزینه های deny فعال شده از گزینه allow فقط گزینه های 2،3،4،5 را فعال کنید. 6- Ok کرده و در پیام داده شدهyes را انتخاب کنید. 7- روی فولدر ساخته شده کلیک راست کرده و property > security > allow را انتخاب کنید. 8- Ok کرده وتمام . تنها مشکل این سیستم آن است که در فلش محافظت شده به این روش کارهای زیر را نمی توان انجام داد: 1- کپی کردن فایلها به درون root فلش مموری 2- Send to کردن فایلها به درون فلش مموری 3- استفاده از فلش بر روی دستگاه پخش صوت ماشین و یا دستگاه های DVD Player و یا رسیورهای ماهواره. به عبارتی از این فلش فقط برای انتقال اطلاعات می توان استفاده کرد و نمی توان از آن بر روی دستگاه های پخش استفاده نمود. 

http://www.tebyan-zn.ir


موضوعات مرتبط: کامپیوتر و اینترنت
[ یکشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 1:23 ] [ سجاد رنجبر ]
گوگل ۹ آسیب‌پذیری خطرناک را در مرورگر کروم خود برطرف کرده و با عرضه نسخه ۲۵ مرورگر کروم چند آسیب جزیی دیگر را هم رفع کرده است.
پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: تعدادی از آسیب‌پذیری‌های خطرناک کروم با همکاری محققان امنیتی در خارج از این شرکت شناسایی شده‌اند.
گوگل در مجموع ۳۵۰۰ دلار به عنوان جایزه به افرادی پرداخت کرده که در زمینه شناسایی حفره‌های یاد شده با این شرکت همکاری کرده‌اند.
تعداد کل آسیب‌پذیری‌های برطرف شده در این نسخه ۲۲ مورد است و گوگل برای مقابله با هرگونه سوءاستفاده از افزونه‌ها برای اجرای کدهای مخرب در محیط کروم اجرای افزونه‌های ثالث مشکوک در محیط کروم را به حالت تعلیق درآورده است.
کاربران برای اجرای افزونه‌های ثالث یا به تعلیق درآوردن اجرای آنها می توانند بر روی دکمه‌ای در dialog box کروم کلیک کنند و از همین طریق اجرای آنها را معلق کنند.
پیش از این اجرای خودکار افزونه‌ها در برخی مرورگرهای دیگر مانند فایرفاکس هم مشروط به تایید کاربران شده بود تا از هرگونه سوءاستفاده احتمالی جلوگیری به عمل آید.
این مشکل تابدان حد جدی است که حتی در سیستم عامل‌های مک و لینوکس هم امکان نصب بی سروصدای افزونه‌ها وجود ندارد و تنها ویندوز چنین اجازه‌ای به کاربران خود می دهد.


موضوعات مرتبط: کامپیوتر و اینترنت
[ جمعه یازدهم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 20:41 ] [ سجاد رنجبر ]

در حالي كه اينتل همچنان به عنوان يك غول سخت افزاري يكه تازي بي چون چراست از قلمروي خود پا فراتر گذاشته و يك سيستم ضدسرقت بسيار جالب توليد كرده است. اگر تاكنون نام كمپاني Lo-jack را نشنيده ايد بايد بگويم اين يك شركت بسيار موفق در زمينه رديابي اتومبيل هاي دزدي است. و آن گونه كه به نظر مي رسد اينتل و Lo-jack در اين زمينه همكاري كرده اند تا يك سيستم ضدسرقت جديد براي لپ تاپ ها ارائه دهند. اينتل سخت افزار لازم را براي كاركرد اين سيستم و Lo-jack سرويس هاي رديابي و بازپس گيري را فراهم كرده است.

 

تكنولوژي ضدسرقت اينتل چيست؟

تكنولوژي ضدسرقت اينتل در حقيقت سخت افزاري است كه در درون لپ تاپ جاسازي شده است. اگر شما هم چنين لپ تاپي داشته باشيد  تا زماني كه سيستم ضدسرقت آن فعال شود احتمالاً هيچ تفاوتي با يك لپ تاپ معمولي از اين نظر احساس نخواهيد كرد. اگر لپ تاپ شما دزديده يا گم شود اين مكانيزم آن را قفل خواهد كرد. و سارق هنگامي كه مي خواهد لپ تاپ را روشن كند با صفحه اي سياه روبرو خواهد شد كه در آن پيغامي را مي بيند و از او مي خواهد تا كد ضدقفل را وارد كند ولي سارق نخواهد توانست اين كد را پيدا كند. به همين سادگي.

 

اين سيستم چگونه كار مي كند.

راههاي مختلفي براي فعال كردن سيستم ضدسرقت اينتل وجود دارد. اگر لپ تاپ شما گم شود يا دزديده شود مي توانيد از كمپاني Lo-jack بخواهيد آن را قفل كند. و به محض اينكه فردي با اين لپ تاپ به اينترنت متصل شود با قفل شدن سيستم مواجه خواهد شد. اما اگر هنوز اين روش براي شما كافي نيست مي توانيد از سيستم قفل كن خودكار استفاده كنيد. به عنوان مثال اگر فردي چندين بار مداوم سعي كند با لپ تاپ شما log in شود يا اگر اين لپ تاپ براي مدت مشخصي به اينترنت متصل نشود خود به خود قفل كن آن عمل كند. و پس از اينكه لپ تاپ شما رد گيري شد مي توانيد كد ضد قفل را از شركت رد ياب دريافت كنيد و آنرا از حالت قفل خارج نماييد.

 

ولي اگر لپ تاپ براي هميشه گم شد و نتوانستيد آنرا پيدا كنيد. با تكنولوژي ضد سرقت اينتل مي توانيد اطلاعات موجود در هارد ديسك را با ارسال يك سيگنال كاملاً پاك كنيد تا اطلاعات و فايل هاي شخصي شما به دست افراد نا اهل نيفتد.


موضوعات مرتبط: کامپیوتر و اینترنت
[ سه شنبه هشتم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 22:36 ] [ سجاد رنجبر ]
لپ تاپ با توجه به سفرهاي حرفه اي و کاري جزء جدايي ناپذير بسياري از سفرهاي امروز هستند. همين مساله به بروز استرس و اضطراب منجر مي شود که در برخي مواقع هم نتيجه آن سرقت لپ تاپ و مهم تر از آن اطلاعات شخصي است. بنابراين امنيت سفر اينجا خيلي مهم مي شود. خب ماجرا خيلي هم پيچيده نيست.
اگر لپ تاپ شما در سفر به سرقت برود کار تمام است. احتمالا زندگي تان از دست خواهد رفت. از آمار سرقت لپ تاپ ها در ايران اطلاعي نداريم، اما نشان مي دهد که فقط در فرودگاه هاي آمريکا هر هفته 12000 لپ تاپ گم مي شود. 97 درصد لپ تاپ هاي سرقت شده هيچ وقت پيدا نمي شوند.
بنابراين اگر لپ تاپ تان را از دست بدهيد، احتمالا بايد با آن خداحافظي کنيد. حال چه کنيم تا احتمال گم شدن يا به سرقت رفتن لپ تاپ مان را کم کنيم. از کيف هاي لپ تاپ تابلو استفاده نکنيد.
بعضي کيف هاي لپ تاپ بشدت نشان مي دهند که آهاي مردم درون اين کيف يک لپ تاپ است! بياييد مرا بدزديد! اين کيف ها مي تواند هدف مناسبي براي سارقان باشد. به جاي آن مي توانيد از يک کيف متفاوت يا يک کوله پشتي استفاده کنيد.
لپ تاپ را درون چمدان با بقيه بار و وسايل قرار ندهيد. ممکن است در حمل و نقل آن توجه کافي به کار برده نشود و به کامپيوتر شما آسيب برسد. کامپيوتر را روي پاي خودتان قرار بدهيد نه کنارتان يا بالاي سرتان. سارقان به راحتي آن را از کنارتان بلند مي کنند، بدون اين که متوجه شويد. ممکن است فردي ديگر کيف را اشتباهي بردارد. بخصوص در هنگام شلوغي، استرس و فشار جمعيت.
همچنين شما بايد قبل از سفر به فکر اين باشيد که اگر بلايي سر کامپيوترتان آمد، از قبل پيش بيني هاي لازم را انجام داده باشيد. از اطلاعات خود پشتيبان بگيريد. اغلب افراد حال و حوصله پشتيبان گيري از اطلاعات را ندارند.
اما سفر يک ريسک بزرگ است. بنابراين قبل از سفر وقت بگذاريد و از اطلاعات تان پشتيبان گيري کنيد. پسوردهاي قوي براي کامپيوتر انتخاب کنيد تا دسترسي به اطلاعات آن سخت شود.
نام، مدل و شماره سريال لپ تاپ تان را يادداشت کنيد و در جاي امني نگهداري کنيد تا اگر لپ تاپ شما به سرقت رفت و پيدا شد، براساس آن بتوانيد کامپيوتر خودتان را شناسايي کنيد.
سارقان معمولا سعي مي کنند که شکل ظاهري لپ تاپ ها را تغيير دهند تا قابل شناسايي نباشند. اگر روي کامپيوترتان علامت شناسايي ويژه اي تعبيه کنيد که فقط خودتان از آن مطلع باشيد از طريق آن مي توانيد لپ تاپ کشف شده را شناسايي کنيد. همان طور که لپ تاپ ها زيادتر شده اند آمار سرقت آنها نيز بيشتر شده است. مراقب باشيد که کامپيوتر و از آن مهم تر اطلاعات خودتان را به خاطر سهل انگاري از دست ندهيد.


موضوعات مرتبط: کامپیوتر و اینترنت
[ دوشنبه نهم بهمن ۱۳۹۱ ] [ 9:51 ] [ سجاد رنجبر ]
به گزارش عرش نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران براي كاربران لپ‌تاپ جلوگيري از اتفاقاتي مانند برگشتن ظرف آب، چاي يا ساير مايعات روي لپ‌تاپ تقريبا سخت است، زيرا لپ‌تاپ‌ها به دليل خاصيت حمل و نقل آساني كه دارند بيشتر در معرض اين اتفاق يا آسيب‌هاي محيطي قرار مي‌گيرند.

پس اگر بر حسب اتفاق يك فنجان چاي يا ليواني نوشيدني روي لپ‌تاپ شما ريخت به نكات زير توجه كنيد.

1- بلافاصله سيم لپ‌تاپ را از برق کشيده و باتري آن ‌را خارج کنيد.

2 - تمامي کابل‌ها و اتصالات را از لپ‌تاپ جدا كنيد. سپس لپ‌تاپ را سر و ته کنيد و آنقدر به اين حالت نگهداريد تا همه مايعي که داخل آن شده، خارج شود.

3 -مراقب باشيد که مايعات به ال‌سي‌دي نرسد و هيچ تماسي با صفحه نمايش لپ‌تاپ پيدا نکند. به هر حال اگر مايعي را روي صفحه نمايش ديديد بدون فوت وقت آن ‌را با يک حوله خشک کنيد.

4 - بسته به ابزارهايي که در اختيار داريد و مهارت‌هاي فني که از قبل آموخته‌ايد، سعي کنيد تا جايي كه امكان دارد، تمام قطعات آن ‌را از هم جدا کنيد. پيچ‌هاي تمام قطعات خارجي را باز کنيد و پوسته پلاستيکي آن ‌را برداشته تا به مدار ‌الکترونيکي داخل آن دسترسي پيدا کنيد. شايد بتوانيد پا را از اين هم فراتر گذاشته، همه قطعات آن‌را از هم جدا کرده و آنها را درست و حسابي خشک کنيد.

5 - هنگام انجام اين كارها، تا جايي پيش برويد که به اشکال برنخوريد و به زحمت و دردسر نيافتيد. مي‌توانيد پس از اين به نمايندگي‌ها و تعميرگاه‌هاي مجاز لپ‌تاپ مراجعه کنيد، اما مطمئن باشيد، همان اقدامات اوليه شما نيز به اندازه کافي در نجات لپ‌تاپ‌تان مؤثر بوده است.

6 - توجه داشته باشيد که عمل شستشوي بردهاي الکترونيکي داخلي لپ‌تاپ به‌وسيله مايعات و اسپري‌هاي مخصوص مدارهاي الکترونيکي را فراموش نکنيد. اين کار در مورد آب آسانتر بوده و در مورد نوشيدني‌هاي ديگر که خاصيت رسانايي بيشتري دارند و داراي جرم و حالت چسبندگي هستند، به‌مراتب مشکل‌تر است. در اين موارد، حتما يک دستکش لاستيکي دست‌تان كنيد و يک حوله را کاملا آغشته به مايعات تميزکننده مدار الکترونيکي کرده و همه قطعات و بردهاي داخلي را به اين وسيله تميز کنيد.

7 - لپ‌تاپ را به حالت پشت و رو قرار داده و براي چند روز در يک اتاق گرم و خشک رها کنيد. هر چه اين زمان طولاني‌تر باشد براي قطعات لپ‌تاپ بهتر است. از به‌کار بردن سشوار براي تسريع در امر خشک شدن اجتناب کنيد.

8 - در اين مرحله؛ قطعات خشک شده لپ‌تاپ را سر هم کنيد و پيچ‌هاي آن‌را ببنديد. اگر لپ‌تاپ‌تان روشن نشد به احتمال قوي ديسک سخت آن هنوز کار مي‌کند. آن‌را خارج کرده و به يک رايانه ديگر متصل کرده و ديتاي درون آن‌را بازيافت کنيد.


موضوعات مرتبط: کامپیوتر و اینترنت
[ چهارشنبه چهارم بهمن ۱۳۹۱ ] [ 17:8 ] [ سجاد رنجبر ]
زلال نیوز ، مدیرعامل شرکت تولید کننده تبلتهای ایرانی از تولید نوعی تبلت 7 اینچی با قابلیت پشتیبانی از سیستم عامل آندروئید 4 خبر داد که تنها نزدیک به 300 هزار تومان قیمت دارد و ارزان قیمت ترین تبلت دنیا به حساب می آید.

رضا مریداوی در گفتگو با مهر با اشاره به برنامه های تولید تبلت ایرانی در بازار با بیان اینکه این شرکت تاکنون 4 مدل تبلت 10 و7 اینچی با قابلیتهایی چون پشتیبانی از نسل های سوم و دوم ( 3G و2G) و پردازنده دو هسته ای روانه بازار داخل کرده است اظهار داشت: برای جلوگیری از ورود تبلت های بی نام و نشان چینی اقدام به تولید تبلتهای ارزان قیمت کرده ایم که یکی از مدلهای آن دارای پردازنده 800 و نمایشگر 7 اینچی بوده و از سیستم عامل آندروئید 4 پشتیبانی می‌کند و تا پایان امسال وارد بازار می‌شود. 
 
وی با بیان اینکه براساس مطالعه سنجی صورت گرفته در بازار، تبلتهای ایرانی تا یک سال آینده بالغ بر 50 درصد مصرف بازار داخل را تامین می‌کنند، افزود: براساس آمارهای به دست آمده ماهانه 20 هزار دستگاه تبلت در ایران به فروش می رسد که با توجه به اینکه ماهانه 8 تا 10 هزار دستگاه تبلت ایرانی به فروش می رسد این محصول تولید داخل، 40 درصد سهم بازار تبلت را به خود اختصاص داده است. 
 
مریداوی با بیان اینکه تبلت ارزان قیمت ایرانی با هزینه تولید 60 دلار وارد بازار می‌شود، گفت: تبلتهای ایرانی از نظر قیمت و کیفیت با برندها و نمونه های خارجی قابل رقابت هستند و خدمات پس از فروش این محصولات، نیز می تواند برگ برنده آن در جذب تقاضا باشد. 
 
وی با انتقاد از تعصب خریداران ایرانی به برند و نام تجاری محصول تصریح کرد: چنانچه از نام و برند خارجی چشم پوشی کنیم به طور قطع تبلت های ایرانی تفاوتی با نمونه های خارجی ندارد و از این حیث می توانیم امیدوار باشیم تا یک سال آینده اقبال ایرانی ها به تبلتهای داخلی افزایش چشمگیری داشته باشد. 
 
مدیرعامل این شرکت تولید کننده با تاکید براینکه امکان تولید تبلتهای ایرانی با ظرفیت 20 هزار دستگاه در ماه در کشور وجود دارد افزود: تعویض محصول در یک ماه اول و گارانتی یک ساله رایگان برای تعمیر و خدمات آنلاین 24 ساعته از جمله ویژگی های خدمات پس از فروش این محصولات به شمار می آید. 
 
وی ایجاد 557 شغل مستقیم و یکهزار شغل غیرمستقیم را از مزایای راه اندازی خط تولید محصولات فناوری برشمرد و تصریح کرد: از آنجایی که ارز مرجع و مبادلاتی به محصولات دیجیتال تعلق نمی گیرد افزایش نرخ ارز در تولید تبلت تنها حدود 5 درصد تاثیر داشته است.


موضوعات مرتبط: کامپیوتر و اینترنت
[ سه شنبه نوزدهم دی ۱۳۹۱ ] [ 21:9 ] [ سجاد رنجبر ]

مروزه از اينترنت در ابعاد گسترده و با اهدافی مختلف استفاده بعمل می آيد . يکی از نکات قابل توجه اينترنت ، تنوع استفاده کنندگان آن در رده های سنی مختلف و مشاغل گوناگون است. در ساليان اخير و به موازات رشد چشمگير استفاده از اينترنت خصوصا" توسط کاربران خانگی ، مشاهده شده است به محض شيوع يک ويروس و يا کرم جديد ، اغلب قربانيان را کاربرانی تشکيل می دهند که فاقد مهارت های لازم در جهت استفاده ايمن از اينترنت بوده و  دارای يک سطح حفاظتی مناسب نمی باشند . کاربران اينترنت همواره در تيررس مهاجمان بوده و هميشه امکان بروز حملات وجود خواهد داشت . 
برای استفاده ايمن از اينترنت ، می بايست اقدامات متعددی را انجام داد . قطعا" استفاده از فايروال يکی از اقدامات اوليه و در عين حال بسيار مهم در اين زمينه است . استفاده از اينترنت بدون بکارگيری يک فايروال ، نظير بازنگهداشتن درب ورودی يک ساختمان است که هر لحظه ممکن است افراد غيرمجاز از فرصت ايجاد شده برای ورود به ساختمان استفاده نمايند . با نصب و استفاده از يک فايروال ، ضريب مقاومت و ايمنی کاربران در مقابل انواع حملات افزايش خواهد يافت .
شرکت مايکروسافت اخيرا"  Service Pack 2  ويندوز XP را عرضه نموده است ( نسخه های Professional و Home ) . يکی از ويژگی های مهم SP2 ، نصب پيش فرض يک فايروال است. 
فايروال ويندوز XP که از آن با نام ( ICF Internet Connection Firewall  نيز ياد می گردد به صورت پيش فرض ، فعال می گردد. پس از  فعال شدن فايروال ، شاهد بروز تغييراتی گسترده در رابطه با عملکرد ويندوز بوده و ممکن است برخی برنامه ها ، ابزارها و يا سرويس ها در زمان اجراء با مشکلاتی مواجه گردند (بلاک شدن برخی از پورت های استفاده شده توسط برنامه ها و يا ساير ابزارهای کاربردی ) .
در اين مطلب قصد داريم به بررسی نحوه استفاده از فايروال ويندوز 
XP پرداخته و به برخی از سوالات متداول در اين زمينه پاسخ دهيم . احازه دهيد قبل از هر چيز با فايروال ها  و جايگاه آنان در  استفاده ايمن از شبکه های کامپيوتری ( اينترانت ، اينترنت ) بيشتر آشنا شويم  .

فايروال چيست ؟ 
فايروال يک برنامه و يا دستگاه سخت افزاری است که با تمرکز بر روی شبکه و اتصال اينترنت ، تسهيلات لازم در جهت عدم دستيابی کاربران غيرمجاز به شبکه و يا کامپيوتر شما را ارائه می نمايد. فايروال ها اين اطمينان را ايجاد می نمايند که صرفا" پورت های ضروری برای کاربران و يا ساير برنامه های موجود در خارج از شبکه در دسترس و قابل استفاده می باشد. به منظور افزايش ايمنی ، ساير پورت ها غيرفعال می گردد تا امکان سوء استفاده از آنان توسط مهاجمان وجود نداشته باشد . در برخی موارد و با توجه به نياز يک برنامه می توان موقتا" تعدادی از پورت ها را فعال و پس از اتمام کار مجددا" آنان را غيرفعال نمود . بخاطر داشته باشيد که به موازات افزايش تعداد پورت های فعال ، امنيت کاهش پيدا می نمايد .
فايروال های نرم افزاری ، برنامه هائی هستند که پس از اجراء ، تمامی ترافيک به درون کامپيوتر را کنترل می نمايند( برخی از فايروال ها علاوه بر کنترل ترافيک ورودی ، ترافيک خروجی را نيز کنترل می نمايند) . فايروال ارائه شده به همراه ويندوز XP ، نمونه ای در اين زمينه است . فايروال های نرم افزاری توسط شرکت های متعددی تاکنون طراحی و پياده سازی شده است . تعداد زيادی از اينگونه فايروال ها، صرفا" نظاره گر ترافيک بين شبکه داخلی و اينترنت بوده و ترافيک بين کامپيوترهای موجود در يک شبکه داخلی را کنترل نمی نمايند .

ضرورت استفاده از فايروال  
يک سيستم بدون وجود يک فايروال ، در مقابل مجموعه ای گسترده از برنامه های مخرب آسيپ پذير است و در برخی موارد صرفا" پس از گذشت چندين دقيقه از اتصال به اينترنت ، آلوده خواهد شد . در صورتی که تدابير و مراقبت لازم در خصوص حفاظت از سيستم انجام نگردد ، ممکن است کامپيوتر شما توسط برنامه هائی که به صورت تصادفی آدرس های اينترنت را پويش می نمايند ، شناسائی شده و با استفاده از پورت های فعال اقدام به تخريب و يا سوء استفاده از اطلاعات گردد .
بخاطر داشته باشيد با اين که استفاده از فايروال ها به عنوان يک عنصر حياتی در ايمن سازی محيط های عملياتی مطرح می باشند ولی تمامی داستان ايمن سازی به اين عنصر ختم نمی شود و می بايست از ساير امکانات و يا سياست های امنيتی خاصی نيز تبعيت گردد . باز نکردن فايل های ضميمه همراه يک Email قبل از حصول اطمينان از سالم بودن آنان ، پيشگيری از برنامه های جاسوسی معروف به Spyware و يا نصب برنامه های Plug-ins که با طرح يک پرسش از شما مجوز نصب را دريافت خواهند داشت ، نمونه هائی از ساير اقدامات لازم در اين زمينه است .  
فايروال ها قادر به غيرفعال نمودن ويروس ها و کرم های موجود بر روی سيستم نبوده و همچنين نمی توانند نامه های الکترونيکی مخرب به همراه ضمائم آلوده را شناسائی و بلاک نمايند . به منظور افزايش ضريب ايمنی و مقاومت در مقابل انواع حملات ، می بايست اقدامات متعدد ديگری صورت پذيرد :

 • نصب و بهنگام نگهداشتن يک برنامه آنتی ويروس
 • استفاده از ويندوز Upadate ( برطرف نمودن نقاط آسيب پذير ويندوز و سرويس های مربوطه )
 • استفاده از برنامه های تشخيص Spyware
 • نصب Plug-ins از سايت های تائيد شده

نحوه فعال نمودن فايروال در ويندوز XP  
در صورت نصب SP2 ويندوز XP ، فايروال به صورت پيش فرض فعال می گردد . برخی از مديران شبکه و يا افرادی که اقدام به نصب نرم افزار می نمايند ، ممکن است  آن را غيرفعال کرده باشند .

برای آگاهی از وضعيت فايروال از پنجره Security Center  استفاده می شود . بدين  منظور مراحل زير را دنبال می نمائيم :

 • Start | Control Panel | Security Center
 • انتخاب  گزينه Recommendations در صورت غيرفعال بودن فايروال
 • انتخاب گزينه Enable Now  به منظور فعال نمودن فايروال

در صورتی که ويندوز XP بر روی سيستم نصب شده است ولی SP2 هنوز نصب نشده باشد ، پيشنهاد می گردد که در اولين فرصت نسبت به نصب  SP2 ويندوز XP  ، اقدام شود ( استفاده از امکانات گسترده امنيتی و فايروال ارائه شده ) .
نسخه های قبلی ويندوز نظير ويندوز 2000 و يا 98 به همراه يک فايروال از قبل تعبيه شده ارائه نشده اند . در صورت استفاده از  سيستم های عامل فوق، می بايست يک فايروال نرم افزاری ديگر را انتخاب و آن را بر روی سيستم نصب نمود .

ضرورت توجه به امکانات ساير فايروال های نرم افزاری  
فايروال ويندوز ، امکانات حفاظتی لازم به منظور بلاک نمودن دستيابی غيرمجاز به سيستم شما  را ارائه می نمايد . در اين رابطه دستيابی به سيستم از طريق کاربران و يا برنامه های موجود در خارج از شبکه محلی ، کنترل خواهد شد . برخی از فايروال های نرم افزاری يک لايه حفاظتی اضافه را نيز ارائه داده و امکان ارسال اطلاعات و يا داده توسط کامپيوتر شما به ساير کامپيوترهای موجود در شبکه توسط برنامه های غير مجاز را نيز بلاک می نمايند ( سازماندهی و مديريت يک فايروال دوطرفه ) . با استفاده از اين نوع فايروال ها ، برنامه ها قادر به ارسال داده از کامپيوتر شما برای ساير کامپيوترها بدون اخذ مجوز نخواهند بود . در صورت نصب يک برنامه مخرب بر روی کامپيوتر شما ( سهوا" و يا تعمدا" ) برنامه فوق می تواند در ادامه اطلاعات شخصی شما را برای ساير کامپيوترها ارسال و يا آنان را سرقت نمايد . پس از نصب فايروال های دوطرفه ، علاوه بر تمرکز بر روی پورت های ورودی (  Incoming   ) ، پورت های خروجی ( Outgoing ) نيز کنترل خواهند شد.

آيا می توان بيش از يک فايروال نرم افزاری را بر روی يک سيستم نصب نمود ؟ 
پاسخ به سوال فوق مثبت است ولی ضرورتی به انجام اين کار نخواهد بود. فايروال ويندوز بگونه ای طراحی شده است که می تواند با ساير فايروال های نرم افزارهای همزيستی مسالمت آميزی را داشته باشد ولی مزيت خاصی در خصوص اجرای چندين فايروال نرم افزاری بر روی يک کامپيوتر وجود ندارد . در صورت استفاده از  يک فايروال نرم افزاری ديگر ، می توان فايروال ويندوز XP را غير فعال نمود .

در صورتی که بر روی شبکه از يک فايروال استفاده می گردد ، آيا ضرورتی به استفاده از فايروال ويندوز وجود دارد ؟ 
در صورت وجود بيش از يک کامپيوتر در شبکه ، پيشنهاد می گردد که حتی در صورتی که از يک فايروال سخت افزاری استفاده می شود ، از فايروال ويندوز XP نيز استفاده بعمل آيد . فايروال های سخت افزاری عموما" ترافيک بين شبکه و اينترنت را کنترل نموده و نظارت خاصی بر روی ترافيک بين کامپيوترهای موجود در شبکه را انجام نخواهند داد . در صورت وجود يک برنامه مخرب بر روی يکی از کامپيوترهای موجود در شبکه ، شرايط و يا پتانسيل لارم برای گسترش و آلودگی ساير کامپيوترها فراهم می گردد. فايروال ويندوز XP علاوه بر حفاظت کامپيوتر شما در خصوص دستيابی غيرمجاز از طريق اينترنت ، نظارت و کنترل لازم در رابطه با دستيابی غيرمجاز توسط کامپيوترهای موجود در يک شبکه داخلی را نيز انجام خواهد داد .

نحوه استفاده از فايروال ويندوز  XP  ( بخش دوم )

در بخش اول به جايگاه فايروال ها در ايجاد يک سطح مناسب حفاظتی اشاره و به برخی از سوالات متداول در زمنينه نصب و استفاده از فايروال ويندوز XP پاسخ داده شد . در ادامه به بررسی ساير سوالات متداول در اين رابطه خواهيم پرداخت .

فايروال بر روی چه برنامه هائی تاثير می گذارد ؟ 
فايروال ويندوز با هر برنامه ای که تصميم به ارسال داده برای ساير کامپيوترهای موجود در شبکه داخلی و يا اينترنت را داشته باشد ، تعامل خواهد داشت . پس از نصب فايروال ، صرفا" پورت های مورد نياز برنامه های متداول مبادله اطلاعات نظير Emailو استفاده از وب،  فعال می گردند . در اين راستا  و به منظور حفاظت کاربران ، امکان استفاده از برخی برنامه ها بلاک می گردد . سرويس FTP ( سرويس ارسال و يا دريافت فايل ) ، بازی های چند نفره ، تنظيم از راه دور Desktop و ويژگی های پيشرفته ای نظير کنفرانس های ويدئويی و ارسال فايل از طريق برنامه های  ( IM ( Instant Messaging  ، از جمله برنامه هائی می باشند که فعاليت آنان توسط فايروال بلاک می گردد . در صورت ضرورت می توان پيکربندی فايروال را بگونه ای انجام داد که پورت های مورد نياز يک برنامه فعال تا امکان مبادله اطلاعات برای برنامه متقاضی فراهم گردد .

چگونه می توان فايروال را برای يک برنامه خاص فعال نمود ؟ 
در صورتی که فايروال ويندوز فعال شده باشد ، اولين مرتبه ای که يک برنامه درخواست اطلاعات از ساير کامپيوترهای موجود در شبکه ( داخلی و يا اينترنت ) را می نمايد ، يک جعبه محاوره ای حاوی يک پيام هشداردهنده امنيتی فعال و از شما سوال خواهد شد که آيا به برنامه متقاضی اجازه مبادله اطلاعات با ساير برنامه ها و يا کامپيوترهای موجود در شبکه داده می شود و يا دستيابی وی بلاک می گردد . در اين جعبه محاوره ای پس از نمايش نام برنامه متقاضی با ارائه سه گزينه متفاوت از شما در رابطه با ادامه کار تعيين تکليف می گردد :

 • Keep Blocking  : با انتخاب اين گزينه به برنامه متقاضی اجازه دريافت اطلاعات داده نخواهد شد .

 • Unblock : پس از انتخاب اين گزينه پورت و يا پورت های مورد نياز برنامه متقاضی فعال و امکان ارتباط با کامپيوتر مورد نظر فراهم می گردد . بديهی است صدور مجوز برای باز نمودن پورت های مورد نياز يک برنامه به شناخت مناسب نسبت به برنامه و نوع عمليات آن بستگی خواهد داشت . در صورتی که از طريق نام برنامه نمی توان با نوع فعاليت آن آشنا گرديد ، می توان از مراکز جستجو برای آشنائی با عملکرد برنامه متقاضی ، استفاده نمود .

 • Ask Me Later : با انتخاب گزينه فوق در مقطع فعلی تصميم به بلاک نمودن درخواست برنامه متقاضی می گردد.در صورت اجرای برنامه ، سوال فوق مجددا" مطرح خواهد شد .

در صورتی که يک برنامه بلاک شده است ولی بدلايلی تصميم به فعال نمودن و ايجاد شرايط لازم ارتباطی برای آن را داشته باشيم ، می توان به صورت دستی آن را  به ليست موسوم به Exception اضافه نمود . ليست فوق حاوی نام برنامه هائی است که به آنان مجوز لازم به منظور فعال نمودن ارتباطات شبکه ای اعطاء شده است. برای انجام اين کار می توان مراحل زير را دنبال نمود :

 • Start | Control Panel | Security Center

 • کليک بر روی  Windows Firewall  از طريق Manage security settings for

 • انتخاب  Add Program  از طريق Exceptions

 • انتخاب برنامه مورد نظر ( از طريق ليست و يا Browse نمودن )

پس از انجام عمليات فوق ، می بايست نام برنامه مورد نظر در ليست Exception مشاهده گردد. در صورتی که قصد بلاک نمودن موقت فعاليت ارتباطی يک برنامه را داشته باشيم،می توان از Cehckbox موجود در مجاورت نام برنامه استفاده نمود . برای حذف دائم يک برنامه موجود در  ليست Exception ، می توان از دکمه  Delete استفاده  نمود .
کاربرانی که دارای اطلاعات مناسب در رابطه با پورت های مورد نياز يک برنامه می باشند ، می توانند با استفاده از Add Port، اقدام به معرفی و فعال نمودن پورت های مورد نياز يک برنامه نمايند . پس از فعال نمودن پورت ها ، وضعيت آنان صرفنظر از فعال بودن و يا غيرفعال بودن برنامه و يا برنامه های متقاضی ، باز باقی خواهند ماند . بنابراين در زمان استفاده از ويژگی فوق می بايست دقت لازم را انجام داد . اغلب از ويژگی فوق در مواردی که پس از اضافه نمودن يک برنامه به ليست Exceptionهمچنان امکان ارتباط آن با ساير کامپيوتر و يا برنامه های موجود در شبکه وجود نداشته باشد، استفاده می گردد .

آيا فايروال با بازی های اينترنتی کار می کند ؟  
پاسخ به سوال فوق مثبت است و فايروال ويندوز قادر به باز نمودن پورت های ضروری برای بازی های اينترنت و يا شبکه محلی است .  در اين رابطه يک حالت  خاص وجود دارد که ممکن است برای کاربران ايجاد مشکل نمايد. در برخی موارد ممکن است پيام هشداردهنده امنيتی که از شما به منظور ارتباط با ساير برنامه ها تعيين تکليف می گردد ، بر روی صفحه نمايشگر نشان داده نمی شود . همانگونه که اطلاع داريد اکثر بازی های کامپيوتری به منظور نمايش تصاوير سه بعدی بر روی نمايشگر و استفاده از تمامی ظرفيت های نمايش ، از تکنولوژی DirectX استفاده می نمايند . با توجه به اين موضوع که پس از اجرای يک بازی ، کنترل نمايش و خروجی بر روی نمايشگر بر عهده بازی مورد نظر قرار می گيرد ، امکان مشاهده پيام هشداردهنده امنيتی وجود نخواهد داشت . ( در واقع پيام پشت صفحه بازی مخفی شده است ) . بديهی است با عدم پاسخ مناسب به پيام هشداردهنده ، فايروال ويندوز امکان دستيابی شما به شبکه بازی را بلاک خواهد کرد . در صورت برخورد با چنين شرايطی در اکثر موارد با نگه داشتن کليد ALT و فشردن دکمه TAB می توان به Desktop ويندوز سوئيچ و پيام ارائه شده را مشاهده و پاسخ و يا واکنش مناسب را انجام داد . پس از پاسخ به سوال مربوطه می توان با فشردن کليدهای ALT+TABمجددا" به برنامه مورد نظر سوئيچ نمود . 
تمامی بازی های کامپيوتری از کليدهای ALT+TAB حمايت نمی نمايند . در چنين مواردی و به عنوان يک راهکار منطقی ديگر، می توان اقدام به اضافه نمودن دستی بازی مورد نظر به ليست Exception نمود ( قبل از اجرای بازی ) . 

چرا با اين که نام يک برنامه به ليست Exception اضافه شده است ولی همچنان امکان ارتباط صحيح وجود ندارد ؟ علت اين امر چيست و چه اقداماتی می بايست انجام داد ؟ 
در صورت استفاده از يک فايروال سخت افزاری ، می بايست پورت های مورد نياز يک برنامه بر روی آن نيز فعال گردند . فرآيند نحوه فعال نمودن پورت بر روی فايروال های سخت افزاری متفاوت بوده و به نوع آنان بستگی دارد . مثلا" در اکثر روترهائی که از آنان در شبکه های موجود در منازل استفاده می شود ، می توان با استفاده از يک صفحه وب پارامترهای مورد نظر ( نظير پورت های فعال ) را تنظيم نمود . در صورتی که پس از بازنمودن پورت های مورد نياز يک برنامه مشکل همچنان وجود داشته باشد ، می توان برای کسب آگاهی بيشتر به سايت پشتيبانی مايکروسافت مراجعه نمود .

آيا باز نمودن پورت های فايروال خطرناک است ؟ 
با باز نمودن هر پورت ، کامپيوتر شما در معرض تهديدات بيشتری قرار خواهد گرفت . عليرغم باز نمودن برخی پورت ها به منظور بازی و يا اجرای يک کنفرانس ويدئويی ، فايروال ويندوز همچنان از سيستم شما در مقابل اغلب حملات محفاظت می نمايد. پس از معرفی يک برنامه به فايروال ويندوز ، صرفا" در زمان اجرای اين برنامه پورت های مورد نياز فعال و پس از اتمام کار ، مجددا" پورت های استفاده شده غيرفعال می گردند . در صورتی که به صورت دستی اقدام به باز نمودن پورت هائی خاص شده باشد، پورت های فوق همواره باز شده باقی خواهند ماند . به منظور حفط بهترين شرايط حفاظتی و امنيـتی ، می توان پس از استفاده از پورت و يا پورت هائی که با توجه به ضرورت های موجود فعال شده اند ، آنان را مجددا" غيرفعال نمود ( استفاده از  checkbox موجود در مجاورت برنامه در ليست Exception ) .

چگونه می توان صفحه مربوط به نمايش پيام های هشداردهنده امنتي فايروال ويندز را غيرفعال نمود ؟ 
در صورتی که فايروال ويندز را اجراء نکرده باشيد و مرکز امنيت ويندوز (WSC ) قادر به تشخيص فايروال استفاده شده بر روی سيستم شما نباشد ، شما همواره  يک پيام هشداردهنده امنيتی فايروال را مشاهده خواهيد کرد . برای غيرفعال نمودن اين چنين پيام هائی می توان مراحل زير را انجام داد :

 • Start | Control Panel | Security Center

 • در بخش Windows Security Center ، بر روی دکمه Recommendation کليک نمائيد . در صورتی که دکمه فوق مشاهده نشود ، فايروال ويندوز فعال است )

 • انتخاب گزينه  I have a firewall solution that I'll monitor myself 

پس از انجام عمليات فوق ، ويندوز وضعيت فايروال را اعلام نخواهد کرد . رويکرد فوق در مواردی که از يک فايروال سخت افزاری و يا نرم افزاری خاص استفاه می شود ، پيشنهاد می گردد . بدين ترتيب مرکز امنيت ويندوز ، وضعيت فايروال را مانيتور نخواهد کرد .

و اما نکته آخر و شايد هم تکراری ! 
برای استفاده ايمن از اينترنت ، می بايست اقدامات متعددی را انجام داد . قطعا" استفاده از فايروال يکی از اقدامات اوليه و در عين حال بسيار مهم در اين زمينه است . يک سيستم بدون وجود يک فايروال ، در مقابل مجموعه ای گسترده از برنامه های مخرب آسيپ پذير است و در برخی موارد صرفا" پس از گذشت چندين دقيقه از اتصال به اينترنت ، آلوده خواهد شد . با استفاده از يک فايروال ، ضريب مقاومت و ايمنی کاربران در مقابل انواع حملات افزايش می يابد.


موضوعات مرتبط: کامپیوتر و اینترنت
[ یکشنبه دهم دی ۱۳۹۱ ] [ 21:29 ] [ سجاد رنجبر ]


موضوعات مرتبط: سرگرمی، کامپیوتر و اینترنت، عکس
[ پنجشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 0:9 ] [ سجاد رنجبر ]
معرفی عناصر شبکه مضلین ۱
وحید-ا با نام مستعارآریا دانشکار مدیر بزرگترین مجموعه از سایت‌های مستهجن فارسی‌زبان در اینترنت می‌باشد که نقش بسیار مهمی در تولید و ارائة محتوای مستهجن فارسی‌زبان (فیلم، عکس، داستان و…) و هدایت کاربران به سوی محتوای مستهجن ایرانی و خارجی دیگر سایت ها و محتوای ضد دینی و ضد انقلابی دارد.

نامبرده از سال ۸۲ با راه‌اندازی سایت و گروه …. در اینترنت آغاز به کار نموده است و با دریافت خدمات فنی از شرکت آمریکایی …. به قیمت بسیار ناچیز اقدام به طراحی و اجرای یک حرکت سازمان‌یافته برای شناسایی فعالان و تولیدکنندگان محتوای ضددینی، ضداخلاقی و ضدامنیتی در اینترنت، انسجام و پشتیبانی فنی آنها به طور رایگان نموده است. ثبت دومین، اختصاص هاستینگ، طراحی و نصب نرم‌افزارهای مربوط به وب ‌سایت‌ها و… پشتیبانی فنی و مالی سایت‌هایی همچون نوشته‌های یک مرد آزاد (ضددینی) شازده (ضداخلاقی و ضددینی)، احمد باطبی (ضدامنیتی)، سفیدبرفی (ضداخلاقی)، aylar4u.com (ضداخلاقی) و اعلام آمادگی به جهت پشتیبانی فنی و راه‌اندازی سایت برای یک مجله الکترونیکی

مستهجن ایرانی و تأمین دومین های خاص برای سایت‌های مستهجن ایرانی، نقش بسزایی در ترویج بی‌بندوباریهای مجازی به زبان فارسی و تمسخر و هتاکی نسبت به اصول اعتقادات اسلامی و انقلاب اسلامی ایران و فعالیت دشمنان انقلاب اسلامی داشته است. آریا دانشکار علاوه بر ارائه خدمات و پشتیبانی رایگان به سایت‌های مذکور آن هم به دلیل آنچه که آن را «حمایت از جریان آزاد اطلاعات و دسترسی آزاد مردم ایران به مسائل آموزشی سکسی به زبان فارسی و در دسترس قرار دادن آن مطالب برای علاقه‌مندان به زبان فارسی و حق آزادی بیان حتی در مسائل سیاسی و سکسی» می‌نامد، نقش مهمی درجذب و اختفاء هویت و اطلاعات مدیران سایت‌های ضددینی، ضداخلاقی و ضدامنیتی داشته و سلامت امنیتی آنان را تضمین نموده است.

موارد ذکر شده خود گواه اجرای یک سناریوی از پیش طراحی شده و سازمان یافته از سوی نامبرده با حمایت و پشتیبانی فنی شرکت دریم‌هاست آمریکا و پشتیبانی مالی شرکت گوگل و شرکت‌های تبلیغات اینترنتی می‌باشد.

عناوین فعالیت نامبرده به صورت اجمالی به این شرح می باشد:

• راه‌ندازی تعداد۴۱ سایت با محتوای مستهجن، مبتذل، لینک به سایت‌های ضدانقلابی، ضد دینی و ضد اخلاقی

• ایجاد بستر و فضاسازی برای میزبانی سایت‌های مستهجن، مبتذل، ضددینی و ضدامنیتی در شرکت …. (لازم به ذکر است که شرکت …. پشتیبان و میزبان اکثر سایت‌های مستهجن، ضددینی، ضدامنیتی و اپوزیسیون ایرانی می‌باشد که در کشور آمریکا فعالیت دارد.) پنل مدیریتی نامبرده در این شرکت حاوی۸۳ دومین و ۵ ساب دومین، ۵/۷۵۲ گیگا بایت فضا (هاست) بعلاوه ۲ گیگا بایت فضای اضافی در هفته، ۹۹۶۰ گیگا بایت پهنای باند بعلاوه ۴۰ گیگا بایت اضافه در هفته، اکانت ایمیل نامحدود که متهم تا بحال ۱۰۹ صندوق پست الکترونیکی در آن ایجاد کرده است، اکانت FTP نامحدود که متهم تاکنون ۳۰ یوزر در آن ایجادکرده است و… می باشد.

• حمایت و پشتیبانی فنی و مالی (ثبت دومین و میزبانی) از سایت ضددینی نوشته‌های یک مرد آزاد (Freemannotes.com) مربوط به برادر متهم.

• حمایت و پشتیبانی فنی و مالی (ثبت دومین و میزبانی) از ۴ سایت احمد باطبی، مجرم امنیتی فراری از طریق ارتباط مستقیم در اینترنت با وی و همکاری در طراحی سایت‌های نامبرده، قرار دادن لوگوی سایت وی در دیگر سایت‌ها و تبلیغ آن در اینترنت، ارتباط با سرور های مورد نظر به جهت انجام امور مربوط به این سایت ها، نصب نرم افزار های مربوط به کنترل سایت و … لازم به ذکر است که متهم با علم به این موضوع که احمد باطبی یک مجرم امنیتی فراری می‌باشد اقدام به ثبت دومین، اختصاص هاستینگ و اختصاص صندوق پست الکترونیکی و پشتیبانی فنی و مالی از سایت های وی نموده است.

• حمایت و پشتیبانی فنی و مالی (ثبت دومین و میزبانی سایت و تبلیغ) از سایت مستهجن سرخ و سفید (shazde.com) و ایجاد دومین‌های آینه ( sorkhosefid.inو sorkhosefid.com) برای عبور از فیلترینگ. لازم به ذکر است که سایت مذکور حاوی مطالب طنز مستهجن می‌باشد.

• اعلام آمادگی برای حمایت و پشتیبانی فنی و مالی از یک مجله الکترونیکی مستهجن ایرانی با عنوان دسترسی آزاد مردم ایران به مسائل آموزشی سکسی به زبان فارسی و در دسترس قرار دادن مطالب همجنسگرایانه برای علاقمندان این مطالب به زبان فارسی.

• ارائه داستان‌های مستهجن با مضامین ضددینی و ضد انقلابی در یکی از سایت های مستهجن، ضد دینی و ضد انقلابی.

• اهانت به امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری و مسئولین نظام از طریق قرار دادن تصاویر دستکاری شده و توهین‌آمیز در سایت‌های خود .

• قرار دادن کلیپ ضدانقلابی داستان انقلاب با محتوای اهانت به امام راحل(ره)، رهبر انقلاب و دکتر محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور در اینترنت.

• لینک به سایت ضداسلامی …. با عنوان بیایید با خرافات و جهل مبارزه کنیم و همزمان با سال نو نو شویم، مبارزه با خرافات و جهل و قرار دادن لوگوی آن در سایت‌های خود.

• قرار دادن آگهی فروش دختران کم سن و سال ایرانی.

• ثبت و فروش دومین به سایت‌های مستهجن ایرانی همچون شهوت‌سرا

• تولید و انتشار اولین کتاب‌های داستان‌های سکسی به زبان فارسی در اینترنت شامل دو کتاب بالغ بر۶۰۰ صفحه داستان مستهجن به زبان فارسی در موضوعات مختلفی چون همجنس بازی، روابط نامشروع با محارم و…

• ایجاد بستر برای اشاعه فحشاء در جامعه از طریق راه‌اندازی سایت‌های دوست‌یابی مستهجن به زبان فارسی.

• راه‌اندازی دو گروه مستهجن در سایت یاهو که محلی برای ارسال مطالب مستهجن فارسی و ارسال خبرنامه‌های سایت‌های مستهجن نامبرده می‌باشد.

• تبادل لینک و لوگو با دیگر سایت‌های مستهجن ایرانی به جهت هدایت ترافیک کاربران ایرانی به این سایت‌ها و معرفی کردن سایت‌های مستهجن ایرانی به فارسی‌زبانان و ایجاد فیلترشکن و آدرس‌های آینه برای ورود به سایت‌های مستهجن فیلتر شده به جهت سهولت کاربران برای ورود به این سایت ها.

• ایجاد دومین ۸۸۰۳۱۵۳۰٫com (شماره تلفن کمیتة فیلترینگ) برای مجموعه سایت‌های انیشتن به جهت تمسخر فیلترینگ با عنوان شماره تلفن کمیته فیلترینگ ایران، وب سایت سکس در ایران.

• درخواست ارسال تصاویر و داستان‌های مستهجن از کاربران و دریافت آنها و قرار دادن آنها در سایت‌های مستهجن خود.

• دریافت تصاویر اهانت به حضرت سیدالشهدا(ع) و تشکر و درخواست از کاربری که این تصاویر را ارسال کرده برای ارسال تصاویر بیشتر.

• در معرض فروش قرار دادن و به نمایش درآوردن فیلم‌های مستهجن ایرانی با کپی‌رایت سایت‌های مربوط به خود متهم.

• فروش فیلم‌های مستهجن ایرانی به مدیر یک سایت مستهجن عربی.

• فعالیت در شبکه‌های گلدکوئیستی با همکاری برادر خود.

• دعوت از کاربران متخصص در امور پزشکی برای همکاری در راه‌اندازی بخش پرسش و پاسخ در خصوص مسائل مستهجن.

• ارسال مطلب در سایت مستهجن آویزون و تبلیغ سایت های خود در این سایت.

• تبادل ترافیک کاربران با بیش از ۲۵۰ سایت مستهجن خارجی و کسب درآمد از این طریق.

در ادامه به معرفی شبکه مضلین ۱ پرداخته می شود:

فعالیت های متهم وحید.ا (نام مستعار: آریا دانشکار):

۱/ راه اندازی سلسله وار سایت های مستهجن فارسی زبان

۲/ حمایت و پشتیبانی فنی رایگان از سایت های مستهجن فارسی زبان

۳/ تشویق افراد فعال در مستهجن نویسی برای راه اندازی و مدیریت سایت مستهجن

۴/ تولید و انتشار محتوای مستهجن ایرانی و خارجی

۵/ حمایت و پشتیبانی فنی رایگان از سایت های ضد دینی و علیه نظام

۶/ اهانت به حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب و مسئولین نظام

۷/ دریافت تصاویر ضد دینی و تشویق کاربر برای تولید این تصاویر

۸/ انتشار آگهی فروش دختران کم سن و سال ایرانی در اینترنت

۹/ انتشار اولین کتاب داستان های مستهجن ایرانی با بیش از ۶۰۰ صفحه متن در اینترنت

۱۰/ هدایت ترافیک کاربران اینترنتی به بیش از ۲۵۰ سایت مستهجن خارجی

۱۱/ تهیه و فروش فیلم های مستهجن ایرانی به افراد و سایت های خارجی با عنوان فحشاء در ایران

۱۲/ ارتباط و همکاری با سایت های ضد انقلاب و معاند نظام

۱۳/ ارتباط با سفارت آمریکا در هند و ترکیه

۱۴/ راه اندازی طرح مبارزه با فیلترینگ جمهوری اسلامی ایران

۱۵/ راه اندازی شرکت هاستینگ و موسسات علمی و اعزام به خارج جهت ایجاد بستر و پوشش های لازم

۱۶/ ارتباط با سازمان مجاهدین خلق و حزب جوانان نیک وابسته به عناصر سلطه طلب

فعالیت های متهم احد.ا:

۱/ نوشتن مطالب ضد دینی و اهانت به ائمه اطهارعلیهم السلام و ایجاد شبهات دینی و اعتقادی در خصوص قیام عاشورا و امام حسین (علیه السلام)

۲/ اهانت به حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری و انقلاب اسلامی

۳/ فعال در اعزام غیر قانونی دانشجو به خارج از کشور

۴/ اسپانسر مالی و همکاری با متهم ردیف یک (آریا دانشکار)

۵/ فعالیت در شبکه های هرمی غیر مجاز (گلد کوئست)

فعالیت های متهم مهدی.ع.ف :

نامبرده با نام مستعار شازده دراینترنت اقدام به راه اندازی تعدادی وبلاگ و سپس سایت ضد دینی و مستهجن شازده (سرخ و سفید) نموده است.

نامبرده با استفاده از قلم حرفه ای خود اقدام به ارائه مضامین ضد دین، تمسخر اعتقادات، توهین به مقامات کشوری، افترا و اهانت به نهاد های امنیتی کشور و تشویش اذهان عمومی و … نموده است.

وی با راه اندازی سایتی اقدام به تهیه بانکی از شماره تلفن و مشخصات بانوان ایرانی نموده و آن را در اختیار

همگان قرار داده است.(سایت www.j…118.com) راه اندازی سایت وی با حمایت کامل فنی و مالی متهم وحید.ا با نام مستعار آریا دانشکار صورت گرفته است. اهم عناوین فعالیت نامبرده به این شرح می باشد:

۱/ مدیر و نویسنده سایت شازده (سایت داستان های طنز و مستهجن و اهانت آمیز)

۲/ نویسنده داستان های مستهجن و توهین به مقدسات

۳/ داشتن لقب بزرگترین داستان نویس سکسی ایران

۴/ مسئول بخش طنز سکسی سایت مستهجن فارسی زبان شهوت سرا

۵/ راه اندازی طرح “هر جوان ایرانی یک سایت سکسی برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران”

۶/ ارسال لینک دانلود کتاب آیات شیطانی نوشته سلمان رشدی مرتد و لینک سایت های ضد دینی.

۷/ راه اندازی جنبش حمایت از سایت های ضد اخلاقی ایرانی از طریق جمعآوری امضاء با اعلام هدف مقابله با جمهوری اسلامی حتی در صورت اعدام شدن!

۸/ تهیه کتاب داستان های طنز مستهجن و تمسخر اعتقادات دینی با حدود ۳۰۰ صفحه متن

۹/ اقدام جهت راه اندازی بخش پادکست سایت شازده با داستان های طنز مستهجن

۱۰/ دارای سابقه دستگیری توسط اداره اطلاعات شهرستان محل سکونت.

فعالیت های متهم هادی.ع.ف :

هادی.ع.ف با همکاری برادر خود مهدی.ع.ف در تولید محتوای مستهجن و ضد دین نقش بسزایی داشته است و در تمامی فعالیت های برادرش مهدی.ع.ف همکاری داشته است.


موضوعات مرتبط: کامپیوتر و اینترنت
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 22:58 ] [ سجاد رنجبر ]
شرکت گوگل به وب سایتی در چین هشدار داده است که استفاده از لگوی مشابه لگوی این شرکت بزرگ بین المللی را متوقف کرده و یا با برخوردهای قانونی مواجه شود.

تولد خواهر بزرگ گوگل!

این اخطار خطاب به وب سایتی به نام Goojje اعلام شده است که به تازگی و پس از تامل گوگل درباره آینده خود در چین فعال شده است. گوگل به تازگی اعلام کرد از قوانین سانسور چین پیروی نخواهد کرد و پس از حملات سایبری از جانب چین به این شرکت، احتمال بسته شدن دفتر نمایندگی چینی خود را به گزینه های آینده در برابر چین افزود.

 

گوگل این وب سایت را به نقض حقوق علائم تجاری متهم کرده و اعلام کرده است لگوی این سایت می تواند به کاربران بقبولاند که سایت تحت لیسانس گوگل بوده و یا به گونه ای با این شرکت بزرگ در ارتباط است. طی نامه ای که وکلای گوگل به این سایت نوشته اند، شرکت بزرگ آمریکایی از سایت چینی خواسته است استفاده از لگوی گوگل را متوقف کند.

 

ماه گذشته درست پس از زمانی که گوگل چین را تهدید به متوقف کردن فعالیتهایش در آن کشور کرد سایت Goojje به واسطه 20 تیم قدرتمند از دانشجویان چینی فعال شد.

 

صفحه اصلی این سایت تقلیدی از لگوی مشهور گوگل است و نام چینی آن به حرفی ختم می شود که به مفهوم خواهر بزرگتر است. این در حالی است که نام چینی گوگل به حرفی ختم می شود که معنی آن برادر بزرگتر است.

 

بر اساس گزارش تلگراف، گوگل ماه گذشته اعلام کرد از این پس به قوانین سانسور دولت چین پایبند نخواهد بود و چین را به دلیل حملات سایبری که به این شرکت و 20 شرکت دیگر انجام داده بود، تهدید به بستن دفتر خود را در آن کشور کرد. چین نیز در پی این اتهامات مشارکت خود را در هر نوع حمله سایبری انکار کرده است.


موضوعات مرتبط: کامپیوتر و اینترنت
[ شنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۸۸ ] [ 22:22 ] [ سجاد رنجبر ]
 

 در ویندوز XP قابلیتی به نام Speech وجود دارد. با استفاده از این قابلیت شما میتوانید متون مختلف انگلیسی را توسط آن تایپ نموده و برنامه آنها را برای شما میخواند. به طور صحیح و با تلفظ صحیح کلمه. اما در این میان اشتباهی کوچک نهفته است! کافی است کلمه ای را که به شما معرفی خواهیم کرد را در آن وارد کنید تا ببینید Speech آن را یک جور دیگر تلفظ میکند!

بدین منظور:
از منوی Start وارد Control Panel شوید. سپس روی آیکون Speech دوبار کلیک کنید.
در پنجره جدید باز شده، در قسمت Use the following text to preview the voice میتوانید کلمه مورد نظر خود را برای تست کردن به زبان انگلیسی وارد کنید و روی دکمه Preview Voice کلیک کنید.
خواهید دید که متن شما توسط ویندوز خوانده میشود.

اما ترفند مورد نظر ما!
کافی است که این بار عبارت Crotch به معنای انشعاب را وارد کنید و روی دکمه Preview Voice کلیک کنید.
اما این بار ، برنامه کلمه مورد نظر شما را نمیخواند بلکه واژه Crow's Nest به معنای قلعه را تلفظ میکند!


موضوعات مرتبط: کامپیوتر و اینترنت
[ پنجشنبه سوم دی ۱۳۸۸ ] [ 13:55 ] [ سجاد رنجبر ]
 

به گزارش بولتن نیوز، مجله فوربس که هرساله لیست پولدارترین افراد دنیا منتشر می کند، امسال در یک اقدام جالب، با معادل سازی ارزش دارایی افراد در مقاطع زمانی مختلف تا کنون، برای اولین بار لیستی را منتشر کرده است که در آن 200 نفر که در طول تاریخ بیشترین ثروت را داشته اند معرفی شده اند. اولین نفر در این لیست که به عنوان پولدارترین فرد در تاریخ معرفی شده، چنگیز خان با 417 میلیارد دارایی است.

نکته جالبی که در این لیست به چشم می خورد، وجود تنها یک ایرانی در این لیست 200 نفره است، که در این رده بندی جایگاه 193 را به خود اختصاص داده است.

بر خلاف تصور اکثر ایرانیان در مورد پولدارترین فرد ایرانی! این عنوان به پیر امیدیار، مدیر سایت ebay اختصاص دارد.
امیدیار در سال 1967 در کشور فرانسه- پاریس به دنیا آمد. پدر او ایرانی و مادرش فرانسویست. وی در 6سالگی به همراه خانواده خود به امریکا می رود و در کالج نافتز در رشته علوم رایانه تحصیل میکند.

امیدیار در سال 1995 سایت ebay را تنها از روی سرگرمی راهاندازی می کند ولی پس از گذشت اندکی این سایت به یکی از بزرگترین و پردرآمد ترین سایت های اینترنتی تبدیل می شود.

Ebay به عنوان اولین سایت حراجی اینترنتی لقب گرفته است. این سایت در حال حاضر تعداد 6000 کارمند دارد و در سال 2005 میلادی معادل 441 میلیون دلار سود داشته است.

ebay در حال حاضر 144 میلیون عضو دارد و روزانه میلیون ها معامله بصورت مجازی در آن صورت می گیرد.

امیدیار در لیست ثروتمندان حال حاضر دنیا در رتبه 17 قرار دارد و ثروت او حدود 8 میلیارد دلار برآورد شده است.


موضوعات مرتبط: کامپیوتر و اینترنت
[ سه شنبه بیست و ششم آبان ۱۳۸۸ ] [ 22:21 ] [ سجاد رنجبر ]
 
موضوعات مرتبط: کامپیوتر و اینترنت، عکس
[ دوشنبه بیستم مهر ۱۳۸۸ ] [ 9:25 ] [ سجاد رنجبر ]
بازی دارای 72 خودرو با لیسانس کامل است که از خودرو های مطرح کلاسیک تا مدرن ترین ها را شامل می شود. وجود خودروهای بی نظیری همچون Nissan Skyline 2000GT-R, Mazda RX-7, McLaren F1 و BMW M3 GT2 از ویژگی های این بازیست .

 
انتظار هواداران برای انتشار نسخه 15 از پرطرفدارترین و پرفروش ترین بازی اتومبیل رانی کامپیوتری  پايان يافت و اين بازي فقط به فاصله چند روز به بازار ايران هم رسيد:‌(اينجا).

   Need For Speed از سال 1994 تا به امسال همه ساله با انتشار یک نسخه جدید از این بازی زیبای خود عنوان پرفروش ترین بازی اتومبیل رانی دنیای بازی های رایانه ای را تثبیت می کند و بی رقیب در صدر سری بازی های بی همتای اتومبیل رانی دنیا قرار می گیرد !

 اوج شهرت سری بازی های Need For Speed را می توان از آنجا دریافت که هر علاقمندی با شنیدن بازی اتومبیل رانی ناخواسته نام Need for Speed را بر زبان می آورد که به جز جدایی ناپذیری از دنیای بازی های رایانه ای مبدل گشته است !

Need for Speed Shift به عنوان زیباترین بازی از سری بازی های Need for Speed با گرافیکی فوق العاده و محیط بازی فوق طبیعی و اتومبیل های مطرح روز دنیا همچون آخرین مدل های BMWلذت واقعی یک بازی رانندگی تمام عیار را به علاقمندان منتقل می کند .

منتقدان معتقدند یک بار دیگر پس از انقلابی که بازی Most Wanted در سری بازی های Need for Speed داشت، این بار Shift بتواند همگان را خیره زیبایی های خود کند .

بازی دارای 72 خودرو با لیسانس کامل است که از خودرو های مطرح کلاسیک تا مدرن ترین ها را شامل می شود. وجود خودروهای بی نظیری همچون Nissan Skyline 2000GT-R, Mazda RX-7, McLaren F1 و BMW M3 GT2 از ویژگی های این بازیست .

سازنده : کمپانی Slightly Mad Studios

ناشر : کمپانی: Electronic Arts

تاریخ انتشار :  September 15, 2009

وب سایت اختصاصی : Need for Speed Shift

رده بندی ژانر : اتومبیل رانی

میزان دشوار بودن : متوسط

زمان مورد نیاز برای آشنایی کامل با محیط بازی : حدود نیم ساعت.

درجه بندی ESRB در مورد محتوای بازی : +3 - مناسب برای تمامی افراد و گروههای سنی +3.

ویژگی های منحصر به فرد بازی Need for Speed: Shift:

- حس و تجربه و لذت واقعی رانندگی در قالب این بازی بسیار زیبای اتومبیل رانی .

- افکت های زیبای سینمایی هنگام تصادفات .

- قابلیت عالی تغییرات و تیوننیگ اتومبیل ها .

- محیطی وسیع، گرافیکی و زیبا و طبیعی با مساحتی به وسعت 14000 کیلومتر مربع .

- 72 اتومبیل زیبا و قدرتمند و حقیقی دنیا با لیسانس کامل از اتومبیل های مطرح و سوپر ماشین های کلاسیک تا ماشین های مدرن سال 2009 !

- آب و هوای بسیار طبیعی و واقع گرایانه که حس یک محیط طبیعی و واقعی را به بازیکن القا می کند .

و  ...


موضوعات مرتبط: کامپیوتر و اینترنت
[ شنبه چهارم مهر ۱۳۸۸ ] [ 16:22 ] [ سجاد رنجبر ]

Kaspersky يک آنتي ويروس و ريپورتر فوق العاده قدرتمند مي باشد.اين آنتي ويروس مي تواند تمام عملکردهاي سيستم را زير نظر گرفته و بسته به نوع تنظيمات آنها را به شما گزارش دهد.علاوه بر تمامي امکانات بي نظير اين آنتي ويروس، سيستم نظارتي قدرتمندي نيز براي کنترل اصل بودن آنتي ويروس از سوي شرکت توليد کننده وجود دارد که براي کساني که از اين آنتي ويروس به صورت غير مجاز استفاده مي کنند خوشآيند نيست.مثلا هنگام کار با اين آنتي ويروس ممکن است با عبارتهايي از جمله شماره سريال شما در ليست سياه قرار دارد و ... برخورد کنيد،که نيازي به توجه به اين پيغامها نيست.

 

همچنين مجوزهاي ارائه شده براي آنتي ويروس Kaspersky محدود است و پس از مدتي منقضي مي شوند.در اين صورت مي توانيد از يک مجور ديگر (که در پوشه License Key وجود دارد) استفاده کنيد.توجه کنيد، حتي اگز شما نسخه اصل را نيز خريداري کرده باشيد مي بايست مبلغ 50 دلار علاوه بر قيمت محصول بابت يک مجوز يکساله پرداخت نمائيد.البته شرکت گسترش تمام سعي خود را براي در اختيار قرار دادن مجوزهاي جديد به کاربران از طريق سايت اينترنتي شرکت خواهد کرد، تا دوستداران اين آنتي ويروس در استفاده از آن با مشکلي روبرو نشوند.


موضوعات مرتبط: کامپیوتر و اینترنت
[ جمعه سوم مهر ۱۳۸۸ ] [ 22:28 ] [ سجاد رنجبر ]

Comode آنتی ویروسی قدرتمند و در عین حال رایگان می باشد که قادر به محافظت از سیستم شما در برابر اکثر ویروس ها، کرم ها، تروجانها و دیالرها میباشد.این آنتی ویروس دارای سرعت بالا و قابل قبولی برای اسکن برخوردار است و به علت عرضه رایگان قابلیت بروز رسانی لحظه ای بدون هیچ محدودیتی را داراست.همچنین این آنتی ویروس از سیستم هوشمند ریپورتاژ نیز برخوردار است، بدین ترتیب شما می توانید از اجرای فایلهایی که به صورت خودکار بر روی سیستمتان اجرا می شوند اطلاع پیدا کرده و در صورت تمایل مانع از اجرای آن شوید.

برخی از ویژگیهای کلیدی دیگر این آنتی ویروس عبارتند از :

 

On Access Scanning

محافظت آنی در برابر خطر

 

Fast Command

دریافت و انتقال سریع دستورات صادر شده از طرف کاربر

 

Automatic Daily Update

بروز رسانی خودکار و لحظه ای نرم افزار

 

Process Monitoring

کنترل پروسه های جاری بر روی سیستم به صورت دائم و جلوگیری از پیشروی پروسه های مخرب

 

In-Depth Reporting

ارائه گزارشات کامل و جزء به جزء به کاربر

 

Pro-active Virus Defense

امکان ارسال فایلهای مشکوک به شرکت Comodo برای بررسی فایل

 

این آنتی ویروس به تمام کاربرنی که در لیست انبوهی از آنتی ویروسهای موجود سردرگم هستند پیشنهاد می شود.(فقط پیشنهاد می شود)

 


موضوعات مرتبط: کامپیوتر و اینترنت
[ جمعه سوم مهر ۱۳۸۸ ] [ 22:28 ] [ سجاد رنجبر ]
این روزها دیگر فناوری ارتباطات و میزان استفاده از کاربردهای مختلف آن به یکی از مهم ترین و موثرترین شاخص های توسعه انسانی در جهان تبدیل شده است.
دلیل را هم باید در سرعت پیشرفت این صنعت، بخش های وابسته به آن و البته میزان نفوذ آن در زندگی روزمره جست وجو کرد. این پیشرفت هم مانند هر تغییر جدید دیگری هزینه هایی دارد که علاقه مندان به آن باید آن را بپردازند.
این همان موضوعی است که در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته دنیا پذیرفته شده و به تدریج به تعادل رسیده است تا جایی که دیگر برای آنها پرداخت هزینه برای اتصال به شبکه جهانی اینترنت شکل یک معضل جدی را پیدا نمی کند. شاید این به همان علتی است که چنین کشورهایی خیلی زودتر از کشورهای جهان سوم و در حال توسعه راه پیشرفت و توسعه را در پیش گرفته اند و سعی دارند با سرعت بیشتری هم آن را ادامه بدهند.
در مقابل، اما کشورهای در حال توسعه هنوز هم برای اتصال به شبکه اینترنت که در واقع یک نیاز اولیه در عصر ارتباطات محسوب شده و ساده ترین کاربرد فناوری اطلاعات است، با مشکلات مختلفی رو به رو هستند که شاید مهم ترین آنها به خصوص در کشور ما قیمت و هزینه استفاده از این فناوری است.
با این همه اما موضوع وقتی پیچیده تر می شود که یک مقایسه ساده نشان می دهد قیمت اینترنت در ایران حتی نسبت به کشورهایی با زیرساخت و توسعه یافتگی مشابه هم بالاتر بوده و به عبارت دیگر کاربران ایرانی برای اتصال به اینترنت شرایط سخت تری نسبت به کاربران این کشورها دارند.
قرار نیست درباره موضوعی تکراری بگوییم. قیمت بالای اینترنت در ایران هر چند موضوع جدیدی نبوده و نیست، اما مقایسه این قیمت ها با قیمت خدمات مشابه در کشورهای دیگر گاهی می تواند نقش یک تلنگر را به خوبی ایفا کند.
درست به همین دلیل هم قیمت اینترنت در چند کشور به عنوان نمونه در این مطلب با هم مقایسه شده اند؛ کشورهایی که معیار انتخاب آنها در بعضی موارد شرایط مشابه و در موارد دیگر به عنوان الگوی مناسب بوده است که آنها را در زیر می خوانیم:
هند
هندوستان در واقع یک نمونه مناسب از کشورهایی است که در سال های اخیر مسیر توسعه را با سرعت خوبی طی می کند.
بر اساس آخرین آمار تعداد کاربران اینترنت در این کشور به 13 میلیون و 54 هزار نفر می رسد که از این میان در حدود 4 میلیون و 73 هزار نفر از آنها به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند. در این کشور حدود 8 شرکت بزرگ ارائه دهنده خدمات اینترنت سعی دارند تا اینترنتی با سرعت 256 کیلوبیت یا بیشتر را در اختیار کاربران این کشور قرار بدهند.
با این حال شرکت bharat sanchar nigam یا bsnl اصلی ترین isp در سرتاسر این کشور به حساب می آید. این شرکت در حال حاضر اینترنتی با سرعت 256 کیلوبیت در هر ثانیه را با قیمتی متغیر از 2500 تا 5000 روپیه (50 تا 100دلار) برای هر ماه در اختیار کاربرانش می گذارد. این در حالی است که این قیمت ها بعد از دو سال استفاده برای هر کاربر تا 20 درصد هم کاهش پیدا می کند. البته بهتر است بدانید که به این مبلغ مقداری مالیات هم اضافه می شود که بر اساس نوع طرح مورد استفاده متغیر است.
قطر
در این کشور کوچک هرچند شرکت تلکام قطر یا q-tel از سال 1998 بزرگ ترین شرکت ارتباطی به حساب می آید، اما آنقدر فعال بوده که توانسته است در سال 2008 در فهرست 20 شرکت ارتباطی بزرگ دنیا قرار بگیرد. این کشور در حدود 80 هزار نفر کاربر اینترنت دارد که حدود 30 هزار نفر از آنها کاربران اینترنت پر سرعت هستند.
این شرکت از سال 2002 خدمات اینترنت پر سرعت را برای کاربران این کشور ارائه کرده است و در حال حاضر برای استفاده یک ماهه از اینترنت با سرعت یک مگابیت هزینه ای برابر 55 دلار از کاربرانش دریافت می کند.
کاربران قطری همچنین برای استفاده از اینترنتی با سرعت های 4،2 و 8 مگابیت در هر ثانیه باید به ترتیب 110،83 و 164 دلار در هر ماه بپردازند.
امارات متحده عربی
یکی از کشورهای همسایه آبی ایران که در دهه اخیر رشد قابل توجهی را در زمینه ارتباطی و اقتصادی تجربه کرده است تا جایی که این کشور در حال حاضر یکی از کشورهای پیشرفته از نظر فناوری ارتباطات در منطقه به حساب می آید. در این کشور هم شرکت های isp مختلفی به ارائه خدمات اینترنت برای کاربران مشغولند اما در میان آنها بیشترین کاربران اینترنت پرسرعت از خدمات دو شرکت du و اتصالات استفاده می کنند.
شرکت du که 40 درصد از مالکیت آن در اختیار دولت امارات است، این روزها اینترنت پرسرعت با سرعت های 512 کیلوبیت، 1، 2، 8، 16 و 24 مگابیت را به ترتیب با قیمت های 5، 68، 95، 123، 149 و 204 دلار برای هر ماه در اختیار کاربرانش قرار می دهد.
این در حالی است که کاربرانی که از خدمات شرکت اتصالات بهره می برند باید به طور متوسط برای اشتراک ماهانه اینترنت با سرعت یک مگابیت مبلغی برابر 50 دلار بپردازند.
پاکستان
در کشور همسایه شرقی ما هم گویا اوضاع چندان هم بد نیست. کاربران پاکستانی در حال حاضر می توانند از خدمات حدود 6 شرکت خدمات دهنده اینترنت بهره ببرند. با این همه شرکت ptcl فعال ترین شرکت در این زمینه است که به بیش از 167 شهر ارائه خدمات می کند. کاربران این شرکت می توانند از اینترنت پر سرعتی با سرعت های 2،1 و 4 مگابیت به ترتیب با قیمت های 5/24، 41 و 102 دلار استفاده کنند.
انگلستان
این کشور که در دسته کشورهای توسعه یافته در زمینه فناوری ارتباطات قرار می گیرد، فضای رقابتی خوبی را در بازار اینترنت خود به وجود آورده است.
درست به همین دلیل هم هست که تعداد شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی در این کشور هر روز در حال افزایش است. به این ترتیب کاربران انگلیسی انتخاب های متفاوتی در اختیار دارند و می توانند انتخاب مناسب با نیازشان را راحت تر انجام بدهند.
در حال حاضر؛ اما بیشترین کاربران اینترنت پر سرعت در این کشور از خدمات دو شرکت bt و vrigin media استفاده می کنند.
با این اوصاف این روزها کاربران انگلیسی برای استفاده از اینترنت با سرعت20 مگابیت برای هر ماه 16 دلار به شرکت o2 می پردازند، در حالی که برای اینترنت 10 مگابیتی مبلغ 2/8 دلار به شرکت vrigin media می پردازند. شرکت bt، اما برای اینترنت با سرعت 8 مگابیت در هر ماه 75/12 دلار از کاربرانش دریافت می کند. با این حال شرکت aol گویا ارزان ترین قیمت ها را دارد و برای یک ماه استفاده از اینترنت یک مگابیتی از کاربرانش مبلغ 8 دلار دریافت می کند.
آمریکا
یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان اگرچه این روزها درگیر بحران اقتصادی بی سابقه ای است، اما همچنان کاربرانش جزو طرفداران پر و پا قرص استفاده از اینترنت هستند. تا جایی که حتی همان یک چهارم جمعیت این کشور که درآمدی کمتر از 3 هزار دلار در ماه دارند هم از اینترنت و کاربری های آن دست نمی کشند.
در این کشور اگرچه معمولا جدیدترین تکنولوژی ها زودتر از دیگر کشورها می رسند، اما هنوز هم 41 درصد کاربران اینترنت آن به استفاده از اینترنت از طریق کابل تمایل دارند. با همین اوصاف هم هست که تعداد ispهای این کشور بسیار بیشتر از انگشتان هر دو دست است تا آنجا که بر اساس آخرین آمار در سال 2009 بیش از دو سوم کاربران این کشور از خدمات بیش از یک شرکت استفاده می کنند. این آمارها نشان می دهند که کاربران این کشور به طور متوسط برای استفاده از اینترنت هوشمند ماهانه 38 دلار می پردازند و برای استفاده از اینترنت با سرعت بالای 24 مگابیت به طور متوسط 39 دلار در هر ماه باید بپردازند. این تحقیق نشان می دهد با وجود افزایش فشارهای مالی اما همچنان تعداد کاربران اینترنت پر سرعت در این کشور در حال افزایش است.
... و بالاخره ایران
معضل قیمت بالای اینترنت در ایران به عقیده بسیاری از کارشناسان و تحلیل گران در واقع یکی از موثرترین موانع برای افزایش ضریب نفوذ اینترنت در کشور ما به حساب می آید که متاسفانه همچنان هم راه حلی عملی برای آن ارائه نشده است. این در حالی است که دیگر در این سال ها انواع مختلفی از تحلیل ها درباره عوامل افزایش بالا بودن اینترنت در کشور ارائه شده است که بیشترین آنها مربوط به حضور پر رنگ بخش دولتی در عرصه های مختلف توزیع و عرضه اینترنت است که به ایجاد بازاری غیررقابتی کمک می کند. با این همه اما کاربران اینترنت در داخل کشور هنوز هم برای استفاده از اینترنتی با سرعت ناچیز و لاک پشتی باید مبالغ قابل توجهی را بپردازند که حتی با کشورهای همسایه هم قابل مقایسه نیستند؛ به عنوان نمونه این روزها یک کاربر ایرانی برای دسترسی با اینترنتی با سرعت یک مگابیت که سرعت نه چندان بالایی در جهان به حساب می آید هم باید مبلغی در حدود 450 هزار تومان (چیزی در حدود 448 دلار) در هر ماه بپردازد که طبیعتا برای کاربران ایرانی با شرایط اقتصادی موجود آنقدر زیاد هست که تنها عده بسیار کمی بتوانند از آن بهره مند بشوند.
این در حالی است که حتی اگر کاربران ایرانی بخواهند به اینترنت کم سرعت تری هم خودشان را راضی کنند باید برای اینترنت 256 مبلغی در حدود 40 هزار تومان (در حدود 38 دلار) برای هر ماه بپردازند. 
موضوعات مرتبط: کامپیوتر و اینترنت
[ جمعه بیستم شهریور ۱۳۸۸ ] [ 15:15 ] [ سجاد رنجبر ]
معمولا بسته به بهتر بودن نوع اين سخت افزارها و اينكه تا چه حد سه خاصيت بالا را دارند , قيمت لپ‌تاپ‌ها تفاوت مي‌كند. گران و يا ارزان بودن لپ تاپها دقيقا بستگي به همين سه خاصيت دارد.
همشهری آنلاین: حدود سال 1970 "آلان كي " مردي كه در شركت زيراكس كار مي‌كرد تصميم گرفت رايانه‌اي بسازد كه بدون احتياج به انواع سيم كار كند. اين نوع رايانه گرچه هرگز مشهور نشد اما اولين جرقه‌اي بود كه باعث شد فكر ساخت لپ‌تاپ‌ها به انسان خطور كند.

محبوب شدن لپ‌تاپ‌ها در بين افراد عجيب به نظر مي‌رسد.

اين حقيقت كه لپ‌تاپ‌ها با خواص زيادي كه دارند از جهاتي نيز از رايانه‌هاي روميزي كم مي‌آورند باعث مي‌شود كه همه افرادي كه هر روز با رايانه سر و كار دارند در مورد بهتر بودن آنها نسبت به رايانه‌هاي روميزي شك كنند.

درست است كه لپ‌تاپ‌ها قابل حمل هستند، باطري كمتري احتياج دارند و سر و صداي كمتري نسبت به انواع رايانه‌هاي روميزي توليد مي‌كنند اما از سوي ديگر گفته مي‌شود كه لپ‌تاپ‌ها معمولا گرافيك و بلندگوهاي بسيار ضعيفي دارند.

اين تفاوت‌ها ممكن است به ظاهرا جزئي بيايند اما براي مصرف كننده‌اي كه هر روز ساعت ها با آن سروكار دارد بسيار مشخص‌ است.

لپ‌تاپ‌ها در حالت كلي نسبت به رايانه‌هاي روميزي قيمت بيشتري دارند. اما در عين حال، كاهش قيمت آنها هم پس از ارائه شدن مدل هاي جديدتر حيرت انگيز است. اولين بار در ماه مي سال 2005 بود كه ركورد فروش لپ‌تاپ‌ها در مقابل رايانه‌هاي روميزي شكسته شد و سازندگان رايانه‌هاي روميزي پذيرفتند كه محبوبيت لپ‌تاپ‌ها بيش از پيش شده است.

حال اينكه چطور ممكن است تمامي آن سخت افزارهايي كه در رايانه‌هاي بزرگ روميزي وجود دارد همگي در يك لپ‌تاپ كوچك جا بگيرد توضيحات مفصلي مي‌طلبد. در حالت كلي لپ‌تاپ‌ها و رايانه‌هاي روميزي سخت افزار و نرم افزارهاي بسيار مشابهي دارند. اما تفاوت اصلي در آن است كه چطور اين سخت افزار در محيطي كوچك كنار هم قرار مي‌گيرند.

اجزاي لپ‌تاپ:

رايانه روميزي تشكيل شده‌اند از : مادربورد,كارت ويدئو, هارد درايو و چندين قطعه ديگر كه همگي در جعبه بزرگي كه اصطلاحا "كيس " گفته مي‌شود جا مي‌گيرند. صفحه نمايش و صفحه كليد هم كه با استفاده از سيم يا بدون سيم به "كيس‌ها " متصل مي‌شوند و چه بخواهيد و چه نخواهيد فضاي زيادي از ميز در نهايت به خاطر انبوه سيم هاي متصل شده به اين دستگاه روميزي گرفته مي‌شود.

لپ‌تاپ‌ها بسيار كوچكتر و سبكتر از رايانه‌هاي روميزي هستند و اولين چيزي كه در آنها به چشم مي‌خورد صفحه تايپ آنهاست كه حتي آن هم از انواع روميزي بسيار كوچكتر است. به خاطر كوچك بودن اندازه لپ‌تاپ‌ها وسايل سخت افزاري اين نوع رايانه بايد سه خاصيت داشته باشد.

1- در محل كوچكي جا شود.
2- باتري را به شكل كنسروي مصرف كند
3- گرماي زيادي توليد نكند

معمولا بسته به بهتر بودن نوع اين سخت افزارها و اينكه تا چه حد سه خاصيت بالا را دارند , قيمت لپ‌تاپ‌ها تفاوت مي‌كند. گران و يا ارزان بودن لپ تاپها دقيقا بستگي به همين سه خاصيت دارد.

پردازشگر:

"سي پي يو " رايانه شما با سيستم عامل همكاري مي‌كند تا رايانه شما به بهترين شكل كار كند و در واقع آن را كنترل مي‌كند و به شكل مغز رايانه شماست.

معمولا اين سي پي يوها حرارت زيادي توليد مي‌كنند و به خاطر همين موضوع است كه در رايانه‌هاي رو ميزي فضاي زيادي به فن و خنك كننده‌ها اختصاص داده مي‌شود.از آنجايي كه در لپ‌تاپ‌ها چنين امكاني وجود ندارد بنابراين سي پي يو در آنها:

1- در ولتاژ كمتر كار مي‌كنند:
معمولا با پائين بودن ولتاژ در لپ‌تاپ‌ها پردازشگر آرامتر كار مي‌كند تا گرماي كمتري توليد كند. بسياري از لپ‌تاپ‌ها زماني كه به برق متصل باشند در ولتاژ بالا هم كار مي‌كنند.

2- سوكت‌ها و سنجاقها و گيره‌هاي متصل به "مادر بورد " معمولا جاي زيادي مي‌گيرد. در انواع لپ‌تاپ‌ها اين سوكتها به طور كامل برداشته شده است. به همين خاطر است كه معمولا در لپ‌تاپ‌ها برداشتن پردازشگر از مادر بورد امكان پذير نيست.

3- حالت آرامش و خواب دارد:
زماني كه لپ‌تاپ شما استفاده نمي‌شود و براي مدتي شما آن را روشن گذاشته واز آن دور شده‌ايد رايانه و سيستم عمل به شكلي با هم كار مي‌كنند كه سرعت "سي پي يو " شما كاهش پيدا كند.

فن و خنك كننده:

لپ‌تاپ‌ها معمولا فن‌هاي بسيار كوچكي دارند و لوله‌هاي بسيار باريكي در آنها تعبيه شده است كه گرما را از سي پي يو بيرون مي‌برد. اين ابزار معمولا در لبه لپ تاپها ساخته مي‌شوند تا مسير خارج شدن گرما كوتاه شود.

حافظه :

حافظه لپ‌تاپ مي‌تواند به خاطر آرام كار كردن پردازشگرها مورد مطالعه بيشتر قرار بگيرد. در برخي از لپ‌تاپ‌ها حافظه را در نزديكي سي پي يو قرار مي‌دهند تا دسترسي به اطلاعات سريعتر باشد. برخي هم در محل هاي بزرگتر جا مي‌گيرند تا اطلاعات در سطح پردازشگر و "مادر بورد " سريعتر حركت كند.

همچون رايانه‌هاي شخصي،لپ‌تاپ‌ها هم "هارد ديسك " داخلي دارند كه سيستم عامل و فايلهاي اطلاعاتي را نگهداري مي‌كند. در لپ‌تاپ‌ها اندازه اين هارد ديسك ها بسيار كوچكتر از حالت عادي است و چرخش آن آرامتر است كه سبب ايجاد گرماي كمتر و اتلاف باتري مي‌شود.

صدا و تصوير:

قسمت گرافيكي در واقع يك پردازشگر كوچك است كه عمليات پخش تصوير را انجام مي‌دهد. اين قسمت نيز گرماي زيادي توليد مي‌كند. در بيشتر لپ‌تاپ‌ها قسمت گرافيكي در مادر بورد واقع شده و يا آنكه به شكل خاص براي استفاده از لپ‌تاپ‌ها با سايزهاي كوچك ساخته مي‌شود.

آنچه به طور يقين ثابت شده اين است كه گرافيك در لپ‌تاپ‌ها از رايانه‌هاي شخصي ضعيف‌تر است اما استفاده كنندگان معمولا متوجه اين موضوع نمي‌شوند.

صفحه نمايش در لپ‌تاپ‌ها معمولا 12 تا 17 اينچي هستند و انواع گوناگوني دارند كه هر روزه با اختراع انواع جديد تفاوت مي‌كنند.

انرژي :
لپ‌تاپ‌ها و رايانه‌هاي روميزي هر دو با برق كار مي‌كنند. هر دو باتري دارند تا بتوانند ساعت و تاريخ را به طور مرتب بروز كنند. بر خلاف انواع روميزي، لپ‌تاپ‌ها مي‌توانند با استفاده از باتري و بدون برق چندين ساعت روشن بماند كه البته به نوع باتري بستگي دارد..

باتري‌هاي مختلفي براي انواع لپ‌تاپ‌ها استفاده مي‌شود كه بستگي به قيمت شان متنوع هستند. بسياري از سازندگان باتري‌ها مدعي اند كه باتري‌ها تا 5 ساعت مداوم كار مي‌كنند. اما اين موضوع دقيقا بستگي به آن دارد كه از لپ‌تاپ چه استفاده‌اي مي‌شود.

تاريخچه لپ‌تاپ:

حدود سال 1970 "آلان كي " مردي كه در شركت زيراكس كار مي‌كرد تصميم گرفت رايانه‌اي بسازد كه بدون احتياج به انواع سيم كار كند. اين نوع رايانه گرچه هرگز مشهور نشد اما اولين جرقه‌اي بود كه باعث شد فكر ساخت لپ‌تاپ‌ها به انسان خطور كند.

سال 1979 اولين رايانه قابل حمل ساخته شد. اين رايانه 340 كيلو بايت حافظه داشت و "ناسا " آن را كه حدود 800 دلار قيمت داشت و سنگين بود را براي پروژه‌هاي فضايي به كار گرفت.

اين لپ‌تاپ به عنوان اولين نوع رايانه قابل حمل معرفي شد تا اينكه در سال 1986 شركت آي بي ام اولين لپ‌تاپ حرفه اي را وارد بازار ساخت كه 256 كيلو بايت حافظه داشته و دو درايو ديسكت فلاپي با صفحه نمايش تخت داشت و مودم داخلي براي آن تعبيه شده بود.[آشنايي با همه خطاهاي مودم]

اين لپ‌تاپ حدود 5.4 كيلوگرم وزن داشت و به قيمت 3500 دلار به فروش مي‌رسيد توانست نام خود را به عنوان اولين لپ‌تاپ ثبت كند.


موضوعات مرتبط: کامپیوتر و اینترنت
[ چهارشنبه هجدهم شهریور ۱۳۸۸ ] [ 13:41 ] [ سجاد رنجبر ]
   ........   مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

این وبلاگ دارای موضوع خاصی نیست
آماده ی دریافت انتقادات و پیشنهاد شما هستم
امکانات وب